KIRMA OTOMASYONU

NACE üretimi kırma-eleme tesislerinin büyük çoğunluğu PLC + Bilgisayar yardımıyla tek bir kabin içerisinden izlenmekte ve kontrol edilmektedir. Kullanılan ekipmanlar TELEMECANIQUE, ABB gibi dünyanın en gelişmiş ürünleridir.Ürün alımlarında BARCODE uygulaması ile ürün alacak aracın aldığı ürünün kabinden kontrolü mümkündür. Son derece basit projelendirilmiş her elektrikçinin anlayabileceği sade kumanda sistemi ile tesisinizde oluşabilecek elektrik arızalarına anında müdahale edebilirsiniz. Tesisiniz hem manuel çalışabileceği gibi, hemde bilgisayar sistemi ile sürekli tam kapasitede verimli çalışabilecektir. 

Program projeye göre tasarlanacak ve tesise göre çalışma senaryoları programlanacaktır. Tesisin birebir yerleşimi animasyon ekranında görünecek ve bu ekranda Arıza sinyalleri, Çalışıyor sinyalleri, Kırıcı akımları vb. tüm indikasyonlar izlenebilecek. Herhangibir Bilgisayarda Windows işletim sistemi fark etmeksizin kurulum gerektirmeden çalışabilmektedir. (Kopyala,Yapıştır, Çalıştır) Program Flash Disk veya Harici Disk üzerinden çalışabilmektedir. Olası Bilgisayar arızasında Programı herhangi bir bilgisayara kopyalayarak çalışmaya kaldığınız yerden devam edilebilirsiniz. Bu özellik hiçbir Kırma Eleme Tesisi programında bulunmamaktadır. Bilgisayar ve PLC haberleşmesi Ethernet protokolü ile (100mb/s) haberleşme hızındadır.İnternet veya yerel ağ üzerinden sistemi izleme ve raporlama mümkündür. (Opsiyonel) Tüm kayıtlar Bilgisayarda en az 2 yıl saklanacaktır. Bu kayıtlar istenilen tarih aralıklarında raporlanabilecektir. Bu raporlar yazdırılabilir,  Excel ve PDF formatlarına çevirilebir. Standart Rapor formatları haricinde Müşteri firmanın isteği doğrultusunda raporlar düzenlenecektir. Programa giriş Kullanıcı şifreleri ile yapılmaktadır. Kullanıcılar Yetkili kullanıcı ile yetkileri kısıtlanabilir.

Özellik ve Faydaları

Sıralı Start : (Trafoya veya jeneratöre ani yüklenmeyi önlemek için tesisteki kırıcılar motor güçlerine göre  sırasıyla devreye girer. Ardından tesis sondan başa doğru girilen parametrik zamanlara göre çalışmaya başlar.)

Sıralı Stop : ( Stop işlemi uygulandığında önce besleyiciler  durdurulur ardından bantlar, elekler ve kırcılar çalışma sırasının tam tersi şekilde ve yine zaman parametrelerine bağlı olarak sırasıyla durdurulur. Kırıcılar durması için boşta çektiği amper değerine ulaşması beklenir.)

Interlocklu Çalışma : ( Bir motorun çalışması önünde çalışan motora bağlıdır. Herhangi bir sebepten dolayı duran bir motor onunla ilişkilendirilmiş motorları durdurur. Kırıcılar sadece kendi arızalarından kaynaklı durdurulur(aşırı akım,yağ basıncı gibi) . Bu sayede ufak tefek arızalarda kırıcılara dur kalk yapılmasının önüne geçilir. Arıza giderildikten sonra duran motorlar tekrar çalıştırılarak tesis kaldığı yerden çalışmaya devam eder.)

Kırıcılarda Akım Kontrolü : ( Kırıcı akımları sürekli kontrol edilerek akıma göre besleyiciye müdahale edilir, kırıcıların aşırı zorlanması engellenir ve tesisin sürekli tam kapasitede verimli çalışması sağlanır.)

Kırıcı Bakım Zamanları : ( Kırıcılara bakım zamanı parametreleri girilir. Kırıcı çalışma süreleri  bakım zamanına gelince Operatör uyarılır.)

Animayon : ( Tesisin çalışımı, tesiste oluşan arızalar, kırıcı akım değerleri, besleyici  hızları, bantlı kantar değerleri, kırıcı çalışma zamanları izlenebilir.)

Arıza Kontrolleri : ( Bütün motorlar için termik attı, Bantlar için ipli şalter, bant kaydı, bant koptu, kırıcılar için akım, yağlama ve hidrolik ünite ile ilgili kontroller yapılır.)

Bantlı Kantar : ( Tesiste bulunan bantlı kantarlar üzerinden geçen tonajlar anlık gösterilir, kayıtları tutulur ve istenilen tarih aralıklarından raporlanabilir.)

Arıza Kayıtları : ( Oluşan arızalar arıza ekranında görüntülenir. “Tersiyer Kırıcı Deşarj Bantı Kaydı “  gibi. Bu arızaların kayıtları tutulur. Ayrıca “ Konik Kırıcı Bakım Zamanı Geldi” , “Konik Kırıcı Yüksek Akım”, “Primer Kırıcı 30 dakikadır Boşta Çalışıyor” gibi uyarılarında kayıtları tutulur istenilen zamanlarda raporlanabilir.)