KİL KIRICILAR

NACE Kil Kırıcı, seramik endüstrisinde kullanılan en efektif kil kırıcıdır. Kil taşlarının kolayca ufalanarak parçalanması için kullanılır. Kırıcı ağzı, 150 mm. ebadına kadar iri kil taşlarının kolayca tutulup parçalanabilmesi için geniş tutulmuştur. Kırıcı kapasitesi yaklaşık olarak saatte 150 ton kil taşlı toprağı parçalayabilecek kadardır.

Kil kırıcı, ağır çalışma şartlarına göre güçlü ve aşınmaya dayanıklı disklerle kırma eylemini yerine getirir. Makinenin tahrik sisteminde dişli redüksiyon sistemi mevcuttur. Kırıcının konstrüksiyonu, bakım ve yenileme amaçlı çalışmalara engel olmayacak şekilde, kolay demonte-monte edilebilir tasarlanmıştır.

Kil Kırıcının Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

Kil kırıcısı, malzemeyi darbeli kırıcılar mantığıyla değil, öğüterek parçaladığı için kırıcıya, sert yapılı metal, demir, sert taşlar gibi malzemelerin girmesine izin verilmemelidir. Aksi taktirde makinenin öğütücü disklerinde ve tahrik sisteminde arızalara neden olabilir.

Kırıcının öğütücü disklerinin öğütme işlemine alacağı malzemeyi yakalaması gerekmektedir. Eğer kil taşının geometrisi itibariyle makineye girememiş, diskler tarafından yakalanamamış ise, motor tahrik sistemine ilave edilecek bir enversör şalter ile öğütücü disklerin dönüş yönü, tersine çevrilerek kil taşının pozisyonu değiştirilir. İlk başta kırıcıya girmeyen kil taşı pozisyonu uygun şekle getirildikten sonra, disklerin dönüş yönü düzeltilir ve kırma işlemine devam edilir.

İri kil taşlarının, suyu daha geç emeceği ve daha geç mayalanacağı bilinir. Ancak kil kırıcıdan çıkan, parçalanmış kil taşının mayalanma süresi çok daha kısa olacaktır.

Model

Kapasite (T/h)

Max. Devir (RPM)

Alabileceği Max. Malzeme

Max. Ürün Boyutu

Güç (kW)

KTK

150

20

150

40

75

 

sarı şerit